Bez wiedzy nie bierz się za kolekcjonowanie lub za handel monetami

Bez wiedzy nie bierz się za kolekcjonowanie lub za handel monetami

Dziś wielu marzy o pracy pasywnej, w której łatwiej byłoby zarobić pieniądze. Każdy z nas chciałby mniej pracować a więcej zarabiać. I najlepiej, gdyby nasza praca pokrywała się z naszym hobby. Dla niektórych osób numizmatyka stanowi hobby a inni dopiero zabierają się za kolekcjonowanie monet, albo nawet myślą o handlu monetami.

Ogólnie o monetach

Monety są pieniędzmi nie będącymi już w obiegu. Moneta jest przeważnie metalowym znakiem pieniężnym w określonej formie i choć najczęściej są one okrągłe, to jednak mogą też posiadać kształt prostokąta, czy kwadratu a nawet być wielokątem. Monety wykonywane są też z różnego kruszcu, jak złoto, srebro, platyna, miedź, brąz, mosiądz. Każda moneta opatrzona jest znakiem emitenta, który gwarantuje umowną wartość danej monety. Głównym elementem monety jest awers i rewers.

O kolekcjonowaniu monet

Oprócz monet obiegowych są także monety kolekcjonerskie, które zazwyczaj bite są w niewielkich nakładach i im nakład mniejszy, tym moneta droższa. Przykładem może być międzywojenna moneta 5 zł Nike. Najdroższe są monety bulionowe, których wartość zależy od ceny kruszcu, z którego została wykonana moneta na przykład złota. Osoby zabierające się za kolekcjonerstwo a tym bardziej osoby, które myślą, o handlu monetami zanim przystąpią do zakupu monet a potem ich sprzedaży powinny posiąść sporo wiedzy na temat monet, aby nie stracić swoich zainwestowanych pieniędzy. Bo w przypadku braku wiedzy można dużo stracić a nawet pozostać z towarem, którym nikt na giełdzie nie będzie się interesował. Wiedza, to władza, także w przypadku handlu a zwłaszcza tak skomplikowanym towarem, jakim są monety.  Dziś zdobywanie wiedzy o monetach nie jest trudne, gdyż istnieje wiele publikacji w sieci, wiele książek, poradników numizmatyka, jak i wiele osób świadczących profesjonalne doradztwo. Profesjonalne nauczanie, czy samouctwo jest tak samo wydajne, lecz na naukę trzeba poświęcić nie tydzień, czy miesiąc a kilka miesięcy. Nauka jest wkładem w przyszły biznes i jest warunkiem powodzenia w handlu monetami.