Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Szukając informacji o sposobach na oszczędzanie, na pewno nie raz natknąłeś się na pojęcie konta oszczędnościowego.

W tym wpisie przedstawimy Wam informacje związane z tym typem konta. Czy można na nim coś zyskać? Czy naprawdę można dzięki niemu oszczędzić?

Zacznijmy od tego, że wiele osób myli konto oszczędnościowe z lokatą długoterminową. Oczywiście są to dwa różne pojęcia i inne mechanizmy w nich obowiązują. Obecnie w większości przypadków oprocentowanie jest takie samo w obu tych przypadkach. Jest jednak kilka różnic. Kiedy wpłacimy pieniądze na lokatę, nie możemy nimi dysponować, wpłacać, wypłacać. Są one w pewnym sensie zamrożone, ale „pracują na siebie”, czyli rosną zgodnie z oprocentowaniem. Podobnie jest w przypadku kont oszczędnościowych. Różnica polega jednak na tym, że cały czas mamy dostęp do pieniędzy i możemy wykonywać na nich dowolne operacje.

Jakie są zalety konta oszczędnościowego?

Przede wszystkim Twoje pieniądze cały czas pracują. Może zysk z oprocentowania ni będzie zbyt duży, ale zawsze to dodatkowe parę złotych. Należy pamiętać, że im większa kwota wpłacona jest na konto, tym więcej zostanie dodane do naszego salda. Plusem jest także możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania gotówki. Dla niektórych może to jednak okazać się wadą, zwłaszcza, jeśli mają problem z samodyscypliną i lubią wydawać pieniądze. W jednym z poprzednich wpisów zaznaczyliśmy, że regularne odkładanie małych kwot, pozwoli Ci z czasem na posiadanie całkiem dużego zapasu gotówki.

Konto oszczędnościowe jest idealnym miejscem, żeby trzymać tam swoje fundusze. Zawsze pamiętaj, żeby przed popisaniem umowy z bankiem dokładnie ją przeczytać. Może się okazać, że owszem, możesz wykonywać masę operacji na swoim koncie, ale za każdą zostanie pobrana drobna opłata. Jeśli wiesz, że będziesz często wpłacał tam pieniądze, warto wybrać bank, który na pewno ma darmowe transakcje. W przeciwnym razie, może się okazać, że to, co zarobisz na oprocentowaniu, oddasz z powrotem do baku w formie opłaty za wykonane operacje.

Samo otwarcie takiego rachunku nie jest zbyt skomplikowane.

W obecnych czasach, w których koronawirus przeniósł nasze życie do internetu, w większości bankach, bez problemu założysz konto bez wychodzenia z domu. Oczywiście możesz także udać się do placówki, gdzie pracownik odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości. Warto także zainteresować się ofertami różnych banków. Jak już wspominaliśmy, nie wszędzie są darmowe transakcje. Często różni się także oprocentowanie. Wiele banków organizuje także promocje, w których możesz otrzymać lepsze oprocentowanie, przy regularnych wpływach na ten rachunek. Szukając odpowiedniego baku dla siebie można popytać znajomych czy rodzinę, który bank polecają lub skorzystać z internetowych porównywarek.

Konto oszczędnościowe z pewnością polecamy wszystkim tym, którzy zdecydowali się na odkładanie pieniędzy. Jest to miejsce, gdzie Twoje fundusze będą bezpieczne, a przy tym powiększysz je o parę złotych. Nie warto trzymać oszczędności w skarpecie ?