Sposoby na tanie podróże

Sposoby na tanie podróże

Marzą Ci się wakacje? Kilkudniowy wypad? A może po prostu jednodniowa wycieczka? Pokażemy Ci w tym wpisie, jak oszczędzać na podróżach, tych dalszych i bliższych. Nie znaczy to wcale, że będziesz musiał rezygnować z atrakcji czy odwiedzenia wymarzonych miejsc!

Jak podróżować, by oszczędzać? Co zrobić, gdy chcesz odpocząć poza domem, a w portfelu pustki?

Podróże zawsze wiążą się z kosztami. Nie zachęcamy do podróżowania z całkowicie pustym portfelem. Jest to po prostu niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Warto mieć przygotowaną w zapasie odpowiednią kwotę. Jeśli nie wydasz jej w czasie podróży, zawsze możesz wpłacić ją na konto oszczędnościowe lub wydać na coś innego.

Zawsze przed wyjazdem dowiedz się jak najwięcej o danym miejscu.

Dowiedz się także, jakie atrakcje oferuje i wybierz kilka z nich. Niech to będą te, które chcesz zobaczyć. Wejdź na ich stronę internetową i zorientuj się, ile kosztuje wejście, czy jest możliwe uzyskanie zniżek na przykład studenckich, dla rodzin itd. Jeśli któryś warunek zniżki obejmuje Ciebie, nie bój się z nich korzystać. Jest to sposób na oszczędność na zabytkach. Może się także okazać, że dana atrakcja ma darmowy dzień wstępu. Wtedy masz okazje bezpłatnie ją zwiedzić czy zobaczyć. Dobrze zaplanowana podróż to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także i czasu. Nie będziesz zastanawiał się, gdzie chcesz iść, tylko od razu skierujesz tam swoje kroki.

Będąc przygotowanym do podróży, możesz wybrać środek transportu, którym się tam dostaniesz.

Jakie opcje polecamy, żeby było tanio? Zdecydowanie polecamy pociągi. Są w miarę tanie i niezawodne. Oferują też zniżki dla wielu grup, więc bilety kupimy już często za kilka/kilkanaście złotych. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, starajmy się znaleźć grupę osób, która jedzie tego samego dnia, w dane miejsce. Poniesiesz wtedy tylko ewentualne koszty paliwa, na które się złożycie. Nie polecamy jednak jazdy z obcymi osobami. Zwłaszcza w pojedynkę. Nigdy nie wiemy na kogo trafimy, a w podróżowaniu chodzi przede wszystkim o to, żeby było bezpiecznie ? Planując jechać „gdzieś dalej” można zdecydować się na tanie linie lotnicze. Rezerwując wystarczająco wcześniej bilet, oszczędzimy dodatkowo parę złotych.

Dobrze. Dotarłeś na miejsce, zwiedziłeś atrakcje. Co dalej?

Jeśli była to jednodniowa wyprawa, to czas wracać. Jeśli planujesz zostać na dłużej, czas pomyśleć o miejscu, gdzie możesz się wyspać. O to także warto zatroszczyć się odpowiednio wcześniej. Gdzie szukać tanich noclegów? Przede wszystkim na internecie, na portalach typu booking.com. Możesz także szukać osób prywatnych, które wynajmują pokój lub mieszkanie na jedną noc. Inną tańszą opcją są także hostele czy motele. Dla odważnych jest możliwość tak zwanego couchsurfingu. Mamy możliwość „pomieszkać” u kogoś za darmo. Warunek jest jeden, później my także musimy udostępnić mu swoje mieszkanie.

Jakie jeszcze sposoby na tanie podróżowanie warto znać? Jak już wspominaliśmy warto korzystać z wszelkiego rodzaju zniżek i ulg. Przydatne może być także wykupienie ubezpieczenia „na wszelki wypadek” ? Zamiast pamiątek, możesz przywieźć zdjęcia i wspomnienia.

Podróżowanie jest fajne! Korzystaj więc z życia i odwiedzaj nowe miejsca!