Jak nauczyć młodzież oszczędzać?

Jak nauczyć młodzież oszczędzać?

W tym wpisie przedstawimy Wam propozycje oszczędzania dla nieletnich, czyli zgodnie z prawem, osób, które ukończyły 15 rok życia, a nie ukończyły 18 lat. To bardzo młodzi ludzie. Jeśli tutaj trafiliście, bardzo nam miło ? Jeśli jesteście rodzicami, osobami, które mają kontakt z tak zwaną „młodzieżą” zachęćcie ich do oszczędzania i odkładania na swoje marzenia. Jak nauczyć młodych ludzi oszczędzać?

Warto nauczyć się oszczędzać w tak młodym wieku. Młodzież zazwyczaj ma już swoje potrzeby. Wyjście do kina ze znajomymi, ciekawy koncert swojego idola, na który koniecznie muszą iść, czy wypad na „kebsa”. Na to wszystko potrzeba pieniędzy.

Warto pokazać młodemu człowiekowi, że może mieć wszystko, jeśli tylko odpowiednio i racjonalnie podejdzie do sprawy oszczędzania.

Na początku pytanie. Skąd młodzież może wziąć pieniądze, żeby nauczyć się je oszczędzać? Oczywiście z pracy! Jest wiele ofert skierowanych do młodych ludzi. Może nie zarobią tam zbyt dużo, ale zawsze to jakiś początek ? Warto, by rodzice takiej osoby zainteresowali się wcześniej pracą, jakie ich dziecko chce wykonywać. Jeśli Twoje dziecko ma chęci, żeby zacząć pracę, nie będzie przeszkadzało to jej w nauce czy innych obowiązkach, zgódź się na to. Dzięki temu pokażesz temu młodemu człowiekowi wartość pieniądza. Może w ten sposób zarobi na wymarzoną parę butów, markowe spodnie czy bluzkę? Być może będzie chciał odłożyć na kurs prawa jazdy czy imprezę osiemnastkową? Przykładami prac, które może wykonywać młodzież jest praca w restauracji, roznoszenie ulotek czy wykładanie towaru w sklepie. Należy jednak pamiętać, że praca podjęta przez nieletnich nie może być zbyt ciężka.

Kolejnym pomysłem, która osoba nieletnia może wykorzystać w oszczędzaniu, jest założenie konta oszczędnościowego. O jego zaletach pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisach. Młoda osoba może tam wpłacać na przykład kieszonkowe, które otrzymuje lub inne pieniądz, które dostanie z różnych okazji.  Fundusze na koncie będą oprocentowane, przez co być może uda się zarobić dodatkowe parę złotych.

Jak jeszcze osoby młode mogą oszczędzać?

Nie mając jeszcze swojej własnej wypłaty, może być to trudne. Co jest jednak najważniejsze? Dawanie przykładu ? To Ty musisz pokazać młodej osobie jak oszczędzać. Nie musi to być związane z pieniędzmi, ale na przykład z nie marnowaniem jedzenia, racjonalnym wykorzystywanie energii, szukaniem sposobu na tańszy (co wcale nie znaczy, że gorszy) styl życia.

Jeśli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, warto zaoferować młodzieży kieszonkowe. Nie muszą to być ogromne sumy. Dziesięć, dwadzieścia złotych powinno w zupełności wystarczyć. W zamian poproś o wykonywanie prostych prac domowych. Niech to będą pieniądze, które przeznaczy na co chce. Rozmawiaj z nim na temat oszczędzania. Dlaczego warto to robić i dlaczego jest to tak ważne. Niech sam zdecyduje, czy woli wydać kieszonkowe na chwilowe przyjemności czy raczej wybierze sobie rzecz, na którą będzie zbierać.

Nauka oszczędzania przyda się nie tylko młodzieży, ale także dzieciom. Zamiast konta, możemy kupić im skarbonę, gdzie mogą odkładać sobie małe kwoty, za które potem mogą sobie kupić wymarzoną zabawkę.

Staraj się wyrabiać w dziecku/młodym człowieku umiejętność oszczędzania. Na pewno kiedyś Ci za to podziękuje ?