Jak ograniczyć wydatki związane z transportem?

Jak ograniczyć wydatki związane z transportem?

Każdego dnia, wielu z nas, przemieszcza się do pracy, szkoły, na uczelnię. Częściej lub rzadziej odwiedzamy znajomych, rodzinę. Do wszystkich tych miejsc musimy jakoś się dostać.

TRANSPORT. To słowo klucz tego wpisu. Jak ograniczyć jego koszty lub nawet całkiem je wyeliminować? Zobaczycie już za chwilę!

Środek transportu, jaki wybieramy, powinien zależeć głównie od tego, jaką odległość musimy pokonać i gdzie chcemy dotrzeć. Nie da się jednak ukryć, że często nie zastanawiamy się nad niczym. Wsiadamy za to w auto i jedziemy. Samochód dotrze prawie wszędzie. Jest wygodny, nigdy „nie ucieknie”, nie trzeba pilnować godzin przyjazdu i odjazdu. Wydawać by się mogło, że ma same zalety. Otóż nie. Jest drogi. Pomijamy w tym wpisie koszty samego zakupu auta, a także jego ewentualnych napraw. Jednak każdy, kto kiedykolwiek najpierw wybierał samochód, a później odbierał go od mechanika wie, że nie są to wcale tanie sprawy ? Na co dzień ponosimy koszty paliwa/gazu, które po zsumowaniu okażą się w wielu przypadkach dość dużym wydatkiem. Jakie mamy alternatywy? Jest ich kilka.

Jeśli musisz dojeżdżać do pracy czy na uczelnię, a wiesz, że ktoś z Twojej okolicy jeździ w to samo miejsce autem, zaproponuj mu wspólną jazdę.

Możesz obiecać dołożenie się do paliwa (co i tak będzie tańsze niż gdybyś miał nalać je do swojego samochodu) albo po prostu możecie się zmieniać jako kierujący. Raz pojedziesz Ty swoim autem, raz on swoim. Jest to spora oszczędność.

Kolejnym pomysłem na ograniczenie kosztów transportu może być korzystanie z komunikacji miejskiej lub kolei.

Opcja jest tania, zwłaszcza dla osób, które mają zniżki na tego typu środki transportu (są to między innymi studenci, wojskowi, nauczyciele, renciści, niepełnosprawni i emeryci), jednak pochłania dużo więcej czasu niż samochód. Autobusy czy pociągi zazwyczaj zatrzymują się na każdej stacji, ludzie wsiadają, kupują bilety. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest także problem z przystankami czy peronami. Nie wszyscy mogą więc sobie pozwolić na taką opcję. Minusem jest także to, że są wyznaczone godziny przyjazdów i odjazdów. Jeśli się spóźnisz, nikt na Ciebie nie będzie czekał.

Darmową opcją (nie licząc kosztów zakupu) jest podróżowanie rowerem.

Jeśli Twoje miejsce pracy czy uczelnia znajdują się w miarę blisko, możesz wybrać się tam na rowerze. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opcja dla wszystkich. Pracując w firmie, gdzie wymagany jest elegancki strój, ciężko jechać tak ubranym rowerem.

Na te dalsze podróże także mamy alternatywę dla samochodu, a nawet dwie ? Są to samoloty i pociągi. Tutaj warto zwrócić uwagę, że jeśli wiesz, że będziesz musiał jechać gdzieś dalej i znasz dokładny termin, od razu rezerwuj bilet. Masz wtedy możliwość otrzymania zniżki.

To nasze propozycje, które mogą pomóc Ci ograniczyć wydatki związane z transportem.

Być może Cię one nie przekonały i nadal wolisz podróżować samochodem. Jeśli tak jest, mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycje. Jest nią wypożyczanie auta. Ta opcja jest dla osób, które auta używają sporadycznie. Zamiast kupować samochód, żeby stał w garażu, jak tylko będzie Ci on potrzebny, wystarczy wypożyczyć auto, załatwić co musisz, i ostawić je z powrotem do wypożyczalni. Proste, prawda?

Mamy nadzieję, że nasze porady skutecznie pomogą Ci ograniczyć wydatki związane z transportem.