Jak przedłużyć żywotność ekspresu do kawy i zaoszczędzić na jego naprawach?

Jak przedłużyć żywotność ekspresu do kawy i zaoszczędzić na jego naprawach?

Rutyna, która może przedłużyć żywotność urządzenia i sprawić, że będziesz cieszyć się przyjemnością picia gorącego napoju, może być zbawienna również dla Twojego portfela.

Dla pewnego grona osób kawy nigdy nie może zabraknąć w domu czy w biurze. Domowe ekspresy przygotowują go szybko, a miłośnicy trunku deklarują zadowolenie z intensywnego i dobrego smaku oraz aromatu. Jednak urządzenie wymaga pielęgnacji, konserwacji i odpowiednich produktów, aby zawsze działać jak najlepiej. Zarówno w przypadku rozwiązania z saszetkami, jak i z kawą mieloną.

Czyszczenie z kamienia

Bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta podanych w broszurze. Często, gdy rozpakowujesz maszynę po raz pierwszy, zapominasz, gdzie umieściłeś instrukcje. Dlatego zalecamy przydatną metodę dla tego i innych zakupów. Zawsze przechowuj instrukcje w jednym miejscu, do którego będziesz mógł zajrzeć w razie konieczności.

Pomimo stosowania filtrów do wody, kamień i tak będzie się osadzał na częściach ekspresu. Choć w mniejszej ilości. Skoro jest to rzecz nie do uniknięcia, warto zadbać o jej regularne eliminowanie. Naturalnym sposobem na pozbycie się kamienia jest woda i ocet. Mniej ekologicznym – specjalny płyn do czyszczenia ekspresu.

 

Mycie zbiornika i pozostałych elementów

Po oczyszczeniu wewnętrznych elementów ekspresu przechodzimy do pozostałych. Czyścimy zbiornik na wodę i tackę. Jeśli w zależności od modelu istnieją inne zdejmowane części, należy je również wyczyścić i zdezynfekować w ten sam sposób. Na początek oddziel wszystkie części mechaniczne. Następnie wyczyść je za pomocą odtłuszczającego detergentu i gąbki. Po zakończeniu operacji pozostaw do całkowitego wyschnięcia, aby wilgotne części nie uszkodziły obwodów elektrycznych.

Koniecznością jest mycie pojemnika na mleko za każdym razem, gdy kończymy przygotowywać kawę. To oczywiste ze względu na fakt jak szybko mleko może się popsuć.

Często szykujemy kawę w pośpiechu bądź w krótkiej przerwie między innymi obowiązkami. Warto jednak do codziennej rutyny dbania o czystość dołączyć 10-15 minut na czyszczenie ekspresu.