Jeśli chcesz zaoszczędzić na meblach nie kupuj nowych odnów te, które masz

Jeśli chcesz zaoszczędzić na meblach nie kupuj nowych odnów te, które masz

Większość osób, które chcą oszczędzić na meblach kupuje meble z sieciówek, może się to wydawać dobrym pomysłem. Ale czy na pewno? Takie meble są wykonane masowo, często tylko po to, by mogły służyć przez kilka lat. Bardzo szybko tracą swój urok i stają się niefunkcjonalne.

 

Dlaczego warto odnowić meble?

Często lepiej postawić na meble używane. Oczywiście, że nie będą wyglądały tak dobrze jak nowe. Jednak opłacalne może okazać się oddanie ich do renowacji. Bądź podjęcie odnowy samemu. Dawniej meble były produkowane z lepszej jakości materiałów. Blaty, często drewniane a nie z płyty, ba nawet płyta wiórowa była grubsza. To samo tyczy się kanap foteli i innych mebli domowych.

Moda na odnowione meble nie zaczęła się wczoraj. Staje się coraz bardziej popularna. Co bardziej uzdolnieni z nas mogą w ten sposób powiększyć swoje finanse. Nawet jeśli okaże się, że to coś co sprawi im przyjemność może przekształcą to w swój nowy zawód. Oczywiście w tym przypadku radziłabym już poszukać specjalnych kursów, żeby np. nauczyć się tapicerowania. Oczywiście są poradniki online, ale często lepiej mieć przy sobie kogoś kto wie co robi i podpowie co robimy źle.

 

Dobrze, ale od czego zacząć?

Po pierwsze przypatrz się temu co masz. Możliwe, że meble które posiadacz są jeszcze bardzo dobre, ale są poobcierane, schodzi z nich lakier, są poplamione a może gdzieś w materiale jest dziura?

Oczywiście te dwa pierwsze przypadki są najprostsze do naprawy. Do najszybszej formy zmiany wyglądu może posłużyć nam okleina. I często jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza na powierzchniach, które mają kontakt z wilgocią. Jednak meble do salonu raczej nie będą zbyt dobrze wyglądały oklejone. W tym przypadku przyda się nam papier ścierny trochę cierpliwości pędzel i lakier lub lakierobejca. Czasami przyda się trochę kleju do drewna i papieru, żeby uzupełnić mniejsze ubytki w drewnie.

Jeśli chodzi o meble tapicerowane, jeśli nie mieliście z nimi wcześniej kontaktu to radzę je jednak oddać do specjalisty. Wtedy możemy zmienić nie tylko samo obicie, ale też wymienić tą złamaną sprężynę lub zapadniętą gąbkę. Naprawa tapicerska może wydać się droga. Ale zwarzywszy, że będziemy mieli mebel na kolejne wiele lat, może pomóc nam zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze na przyszłych wymianach.