Domowe triki na czyszczenie dywanów, cz. 2.

Domowe triki na czyszczenie dywanów, cz. 2.

JAK USUNĄĆ NIEPRZYJEMNE ZAPACHY Z DYWANÓW?

Jeśli chcesz wyeliminować nieświeże zapachy, które nękają dywany i chodniki, wymieszaj trochę octu z olejem eukaliptusowym i rozprowadź go na danej powierzchni. Gdy płyn wyschnie, posyp trochę talku lub krochmalu, a następnie po 30 minutach odkurz wszystko odkurzaczem.

Nawet pianka do golenia może być doskonałym sprzymierzeńcem w czyszczeniu dywanów. Użyj produktu bezbarwnego i wolnego od dodatków. Następnie posyp nim zabrudzone plamy i pozostaw na 20 minut; na koniec wyczyść gąbką i przetrzyj wilgotną szmatką.

JAK CZYŚCIĆ DYWANY NA SUCHO W DOMU?

Czyszczenie dywanów na sucho w domu to spore oszczędności. Pieniędzy, czasu, a także pracy, bo w każdym razie są to rzeczy nieporęczne do zabrania do prania. Ale jak czyścić chemicznie dywany w domu?

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odwrócenie dywanu i skupienie się na części, która ma największy kontakt z podłogą. Tutaj wystarczy przejść odkurzaczem, aby wyeliminować roztocza, okruchy i kurz.

Następnie, po ponownym odwróceniu dywanu, przechodzimy na zewnętrzną część. I tu przydaje się soda oczyszczona, którą należy rozprowadzić po całej powierzchni dywanu twardą szczotką z włosia. Pozostaw naturalny produkt na co najmniej kwadrans, a następnie usuń go za pomocą odkurzacza.

Aby uzyskać głębsze czyszczenie, możesz zmieszać 2 szklanki białego octu z trzema łyżkami sody oczyszczonej w litrze wody. Umieść wszystko w spryskiwaczu i rozpyl na dywan. Delikatnie wyszczotkuj i pozostaw do wyschnięcia, ale nie na słońcu, które może odbarwić dywan.

CZY DYWAN MOŻNA PRZEĆ W PRALCE?

Dywanów nie można prać w pralce, z wyjątkiem małych dywaników łazienkowych. W takim przypadku możesz użyć detergentu „zrób to sam” wykonanego z mydła marsylskiego w płatkach, rozcieńczonego w 5 litrach wody. Dodaj filiżankę sody oczyszczonej i kilka kropli pachnącego oleju. Gotowy do użycia detergent do samodzielnego użycia można umieścić w pralce, a nawet użyć do ręcznego prania małego dywanika łazienkowego.

Przed rozpoczęciem porządków wiosennych zajrzyj również do części pierwszej i poznaj więcej trików na czyste dywany.