Oszczędna lista zakupów spożywczych. Jak ją stworzyć?

Oszczędna lista zakupów spożywczych. Jak ją stworzyć?

W oparciu o swój budżet możesz na wiele różnych sposobów obniżyć koszty wydatków. Zobaczmy jednak, jak stworzyć bezpieczną listę zakupów.

1. Gotuj proste dania

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wydatkach, kluczowym słowem jest: prostota. Czasami przygotowanie złożonego przepisu oznacza poświęcenie całego tygodniowego budżetu na zakup składników na jeden posiłek. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać na zakupach, wybieraj proste, ale smaczne przepisy, które wymagają maksymalnie pięciu składników.

Jeśli planujesz dania, które będziesz gotować w ciągu tygodnia, wybierz przepisy zawierające wspólne składniki. Pozwoli to zaoszczędzić na dłuższą metę, ponieważ kupowanie w dużych ilościach jest ogólnie bardziej opłacalne. Korzystaj ze wszystkiego, co kupujesz!

2. Tygodniowy plan posiłków z listą zakupów zgodną z Twoim budżetem

Jeśli poważnie myślisz o wydatkach w ustalonym budżecie, planowanie posiłków z wyprzedzeniem jest niezbędne. Zanim pójdziesz na zakupy, upewnij się, że dokładnie wiesz, co będziesz jadł w ciągu tygodnia, abyś wiedział, ile wydasz, zanim trafisz do sklepu.

3. Zrezygnuj z mięsa przynajmniej raz w tygodniu

Nie jest tajemnicą, że mięso jest jednym z najdroższych produktów spożywczych, zwłaszcza jeśli wolisz produkty ekologiczne. Może to więc być dobra okazja, aby rzucić sobie wyzwanie i gotować bezmięsnie przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

4. Zapłać za zakupy gotówką

Świetnym sposobem na zaoszczędzenie wydatków jest planowanie budżetu zgodnie z metodą opracowaną przez amerykańskiego biznesmena i prezentera radiowego Dave’a Ramseya. Zgodnie z tym systemem planowania finansowego najlepiej jest wziąć cały miesięczny dochód, a następnie podzielić go na oddzielne koperty, które reprezentują różne miesięczne budżety dla kategorii wydatków.

5. Nie kupuj zawsze w tym samym miejscu

Nie jest tajemnicą, że ceny w supermarketach różnią się od siebie. Często cena tego samego przedmiotu może się znacznie różnić w zależności od sklepu. Tak więc, aby dopasować miesięczny budżet na zakupy, pomocne może być przeprowadzenie małych badań rynku w terenie.