Jak zaoszczędzić na utrzymaniu psa?

Jak zaoszczędzić na utrzymaniu psa?

Posiadanie psa to dla wielu osób wielka radość. Należy jednak wziąć pod uwagę potencjalne wydatki, które bywają znaczącym obciążeniem dla budżetu domowego. Wiadomym jest, że na zdrowiu, komforcie i bezpieczeństwie psa nie wolno przesadnie oszczędzać. Nie oznacza to jednak tego, że nie istnieją sposoby na to, aby płacić mniej! Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które warto wdrożyć w życie.

1. Samodzielne zbudowanie legowiska

Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy lubią majsterkować. Wbrew pozorom samodzielne wykonanie legowiska nie wymaga szczególnych umiejętności. Drewniany stelaż można zrobić ze skrzynki na jabłka lub niepotrzebnej palety. Wewnątrz należy umieścić gąbkę, a następnie wyłożyć ją starym kocem. Istotne jest to, aby zadbać również o kwestię wyglądu konstrukcji. Powierzchnie drewniane wymagają szlifowania, gdyż mogą one posiadać drzazgi. Będą one prezentować się efektowniej po pomalowaniu na dowolny kolor – nie potrzeba dużej ilości emalii, więc można wykorzystać materiały pozostałe po remoncie.

2. Strzyżenie i obcinanie pazurów

Niektóre rasy wymagają systematycznego strzyżenia. Każda wizyta może generować koszt na poziomie 50-150 zł. Osoby oszczędne powinny zainwestować w trymer, dzięki któremu domowa pielęgnacja nie będzie żadnym wyzwaniem. Początki bywają trudne, jednak wraz z upływem czasu można zdobyć doświadczenie. Dotyczy to również obcinania pazurów. SPA w zaciszu domowym dobroczynnie wpływa także na psychikę lękliwych czworonogów, dla których wizyta w psim salonie piękności bardzo często jest źródłem ogromnego stresu.

3. Przygotowywanie smaczków i posiłków

Gotując psu można zaoszczędzić gotówkę, jednak nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Zwierzaki borykające się z alergią pokarmową wymagają starannego doboru pożywienia. Zbilansowana dieta wymaga również optymalnej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Z tego względu dobrze jest zaczerpnąć porady weterynarza, który wskaże, jak powinno wyglądać żywienie naszego pupila. Na podstawie uzyskanych informacji można sporządzić menu.