Praca dorywcza – informacje

Praca dorywcza – informacje

Coraz więcej ludzi, nie tylko tych młodych, traci pracę. Ma to związek z ciągle szalejącym wirusem COVID-19. Wiele osób ma problem ze znalezieniem nowego źródła dochodu. Jest także grupa osób, która najzwyczajniej w świecie chce podreperować swój budżet i zarobić trochę pieniędzy, pomimo tego, że mają pracę.

Jaką mamy propozycję dla wszystkich tych ludzi? Nasza odpowiedź to praca dorywcza!

Praca dorywcza, to po prostu zatrudnienie na krótki czas, które się nie powtarza. Często to pojęcie jest używane z pracą sezonową, ale to dwie różne opcje. Praca dorywcza nie jest związana z żadną konkretną porą roku. Prace dorywcze można wykonywać cały rok.

Zazwyczaj praca dorywcza nie należy do skomplikowanych. Na wykonywanie dorywczo prac niebezpiecznych, nie pozwala Kodeks Pracy. Z badań wynika, że najczęściej na taki typ pracy decydują się osoby młode, w przedziale wiekowym 15-24, i osoby starsze, po 60 roku życia. Nie zmienia to jednak faktu, że także ludzie z innego przedziału wiekowego decydują się na dorobienie.Szukając prac dorywczych, na pewno znajdziesz oferty różnego rodzaju agencji, które oferują pośredniczenie w zawieraniu umów, a także pomoc przy znalezieniu pracy. Mała rada ? Polecamy uważać na tego typu firmy. Lepiej szukać na własną rękę, bezpośrednich ogłoszeń od potencjalnych pracodawców. Nie jest to trudne. Pomagają w tym serwisy zajmujące się konkretną branżą. Szukając ofert, warto znaleźć miejsce, gdzie pojawiają się propozycje związane przykładowo tylko ze sprzątaniem czy opieką nad dziećmi.

Przed przystąpieniem do pracy należy spisać umowę z pracodawcą.

Powinna zawierać między innymi czas wykonywania obowiązków i ich zakres. Jest to podstawa do wypłacenia Twojego wynagrodzenia. Jeśli w czasie pracy pojawią się wątpliwości, na które odpowiedzi nie znajdziesz w umowie, warto poszukać informacji we wskazanym już wcześniej Kodeksie Pracy. Tam powinno znaleźć się odpowiedź na Twoje pytania. Nie przejmuj się dokumentami i całą resztą, jeśli przykładowo idziesz do sąsiadki przypilnować dziecka czy znajomemu pomóc wyprowadzić psa.

Zasadniczo do wykonywania pracy dorywczej wystarczy trochę chęci i wolnego czasu. W niektórych może także przydać się jakaś podstawowa wiedza z różnych dziedzin. Ten rodzaj pracy, wbrew pozorom, cieszy się coraz większą popularnością.

Co do zarobków, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jak duże one będą. Wszystko zależy od stawki ustalonej z pracodawcą, a także Twojego zaangażowania i czasu poświęconego na pracę. Na pocieszenie możemy dodać, że niektórym ludziom udało się zamienić pracę dorywczą, w stałe źródło dochodu, z którego się utrzymują. Także jak widać, może być całkiem nieźle ?

Praca dorywcza, zwłaszcza dla ludzi młodych, to nie tylko możliwość zarobienia czy dorobienia, ale także możliwość zdobycia ciekawego doświadczenia czy wpisania sobie do CV kolejnej pozycji.
Przykładów pracy dorywczej, którą możesz wykonywać jest sporo. Specjalnie dla Ciebie przedstawimy je już w kolejnym wpisie.