Czy warto oszczędzać?

Czy warto oszczędzać?

Czy warto oszczędzać? Na to pytanie wiele osób nadal szuka odpowiedzi. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że lepiej odkładać pieniądze, nie wydawać ich od razu, bez większego planu i celu. Drudzy natomiast twierdzą, że oszczędności nie są potrzebne. Pieniądze są po to, by je wydawać. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o pozbywanie się ich na zakupach, kupując kolejne bezużyteczne rzeczy, ale także o inwestowanie w swoją przyszłość czy różnego rodzaju interesy. Ciężko stwierdzić, kto tak naprawdę ma rację.

W tym wpisie przedstawimy Wam argumenty, które mają udowodnić, że warto oszczędzać.

Przede wszystkim dzięki oszczędnościom mamy pewność, że żaden niezaplanowany wydatek nas nie zaskoczy. Nagła wizyta u specjalisty? Recepta na drogie leki? Zepsucie się lodówki czy laptopa, który niezbędny jest do pracy? Mając na koncie (lub w skarpecie ?) oszczędności, bez martwienia się o koniec miesiąca będziemy mogli pozwolić sobie na ratowanie sytuacji. Daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie mając odłożonych pieniędzy, w nagłych zdarzeniach, musimy zastanawiać się skąd wziąć potrzebną sumę. Zazwyczaj kończy się to pożyczaniem od znajomych lub rodziny, ale jak wiadomo kiedyś te pieniądze trzeba później oddać…

Kolejnym faktem, który przemawia za oszczędzaniem jest poczucie zabezpieczenia na późniejsze lata. Jak wiadomo, w Polsce emerytury nie należą do najwyższych. Niewiele osób młodych myśli o tym na starcie swojej pracy i zarabiania pieniędzy, ale warto od początku odkładać sobie niewielkie sumy, które z czasem pozwolą nam godnie żyć na emeryturze. Jak wiemy jest to czas, kiedy częściej ludzie chodzą do lekarzy, ale także mają więcej czasu na podróże czy zwiedzanie. Zazwyczaj robią to z pieniędzy odłożonych w trakcie swojego życia. Warto pomyśleć o tym już dziś i zacząć oszczędzać, by na starość zapewnić sobie niezależność.

Warto już dziś zadbać nie tylko o swoją przyszłość, ale także zapewnić lepszy start swoim dzieciom Jest to jeden z powodów, dlaczego warto oszczędzać. Odkładając pieniądze od narodzin dziecka, w momencie wkraczania w dorosłe życie, możemy wspomóc go finansowo. Kupno pierwszego samochodu czy opłacenie wymarzonych studiów, to tylko nieliczne przykłady pomocy, jaką można mu zaoferować.

Jesteśmy zdania, że pieniądze szczęścia nie dają… Ale warto je mieć. Dlatego zachęcamy do przeanalizowania swojego budżetu i odkładania pieniędzy, na „gorsze czasy.”