Woda czy nie woda? Jak i kiedy wykąpać miauczącego czworonożnego przyjaciela?

Woda czy nie woda? Jak i kiedy wykąpać miauczącego czworonożnego przyjaciela?

Koty są z natury czystymi zwierzętami. Ile razy widzimy, jak przyjmują nietypowe pozycje, w skupieniu na rytuale oczyszczania? Czasami nasi przyjaciele potrzebują pomocy. Higiena kota jest ważna, zarówno piękna sierści. W jakich więc przypadkach należy go myć?

 

Koty krótkowłose a koty długowłose

Podczas gdy koty krótkowłose, które nie mają problemów z tworzeniem się plątaniny, są łatwiejsze w pielęgnacji, koty długowłose wymagają dodatkowej uwagi. Często trzeba je pielęgnować, aby unikać splątania i ewentualnego dyskomfortu skóry.

Z czego konkretnie składa się rytuał oczyszczania? Zabieg zaczyna się od obcięcia paznokci, aby uniknąć nawet zadrapań podczas zabiegu. Kota kąpie się w ciepłej wodzie, a następnie myje dobrym szamponem czyszczącym. W przeciwieństwie do psów odżywka nie jest często stosowana, ponieważ zwykle z gruczołu w ogonie koty wydzielają substancję natłuszczającą włosy (aby uczynić je hydrofobowymi i ochronnymi). Następnie są przetarte ręcznikiem i umieszczone pod suszarką do włosów, całkowicie wysychają podczas starannego szczotkowania. Jest to zabieg, który koty chętnie akceptują, ponieważ je relaksuje. Na koniec starannie osusza wnętrze uszu watą, aby wilgoć nie powodowała infekcji ucha.

 

Szampon dla kotów: jak dokonać właściwego wyboru

Ale koty nie zawsze lubią wodę. Lub raczej lubią się nią bawić, pić z umywalki lub bidetu, ale kąpiel w wannie to inna sprawa. Podobnie jak ludzkie włosy, suchy szampon po prostu pomaga usunąć nadmiar sebum. Może być stosowany u kotów, które nie pozwalają sobie na spokojne zagospodarowanie podczas kąpieli i które mają szczególnie przetłuszczającą się sierść.

Zwróć uwagę na wybór szamponu. Zawsze powinniśmy starać się stosować produkty bez parabenów, silikonów i siarczanów, specjalnie wskazane dla kotów. Dobrze jest unikać chemii, która pozostaje na sierści. Zwykle wystarczy szampon oczyszczający i odtłuszczający.