Jak ułatwić sobie oszczędzanie?

Jak ułatwić sobie oszczędzanie?

Skuteczne oszczędzanie wiąże się zazwyczaj z wcześniejszym planowaniem i dobrą organizacją. Dla wielu wydaje się to być bardzo skomplikowane. Jak ułatwić sobie planowanie i oszczędzanie?

W tym wpisie, specjalnie dla Ciebie, omówimy sposoby na ułatwienie sobie oszczędzania. Niektóre mogą wydawać Ci się śmieszne i banale, ale gwarantujemy, że są skuteczne. Czasami prostota to najlepsze wyjście ?

Zacznijmy od porządku w Twoich finansach. O tym, jak dobrze zaplanować budżet domowy, pisaliśmy w jednym z poprzednich postów. Jak jednak odpowiednio go zapisać? Jak się w nim nie zgubić? Oto są pytania! My proponujemy kilka sposobów. W internecie dostępne są różnego rodzaju „gotowce”. Często za damo możesz pobrać odpowiedni szablon, wydrukować i tam zapisywać wszystkie wpływy i wydatki. Możesz także edytować go na swoim komputerze lub laptopie i tam go uzupełniać. Gotowe wzory są bardzo przydatne. Często mają już wypisane poszczególne kategorie, na przykład „jedzenie”, „transport”, „rachunki” i tak dalej… Wystarczy, że podliczysz sobie swoje transakcje finansowe i wpiszesz gotowe sumy.

Inną interesująca opcją jest arkusz w Excelu. Tam możesz sam stworzyć swój budżet domowy, wypisać wszystko to, na co wydajesz pieniądze lub je otrzymujesz. Za pomocą odpowiednich działań matematycznych w odpowiednich komórkach, od razu będziesz widział stan Twojego budżetu. Oczywiście jeśli chcesz (i lubisz), możesz taki budżet stworzyć za pomocą najzwyklejszej kartki i długopisu.

Kolejną radą, która pozwoli Wam ułatwić oszczędzanie jest zbieranie paragonów.

Tak wiemy, głupie i irytujące, ale czy na pewno? Płacąc gotówką w sklepie czy innym punkcie, warto zabrać ze sobą dowód zakupu. Przy uzupełnianiu budżetu, wystarczy, że wpiszemy kwotę z paragonu i możemy się go pozbyć. Chodzi o jak największą dokładność w liczeniu pieniędzy. Używając karty, wystarczy, że zalogujmy się na swoje konto i pobierzemy wyciąg. Dzięki temu wszystko będzie jasne. Korzystając z gotówki, często nie pamiętamy co kupowaliśmy i ile dokładnie zapłaciliśmy. Wiemy tylko, że z naszego portfela zniknęło 20, 50 czy 100 złotych. Paragon pozwoli nam ustalić dokładny koszt i kategorię wydatku.

Innym ciekawym sposobem na ułatwienie sobie oszczędzania, zwłaszcza tego w sklepie, jest oczywiście lista zakupów.

Warto ją tworzyć! Pozwala oszczędzić na produktach, których nie potrzebujemy i nie zużyjemy, a wydaje nam się, że koniecznie je musimy mieć. Idąc do sklepu z listą, wybieraj tylko to, co na niej jest. Zrób ją w domu, wcześniej, nie pięć minut przed wyjściem. Pozwoli Ci to na dokładne przemyślenie wszystkich rzeczy i dopisywanie tego wszystkiego, co jeszcze Ci się w międzyczasie przypomni. Oczywiście, jeśli coś nagle przypomni Ci się na zakupach to weź to. Niech to jednak będzie naprawdę potrzebne. Możesz także na lodówce lub innym miejscu w domu, łatwo dostępnym i „zawsze pod ręką” zostawić kartkę, na której Ty i Twoi domownicy będą zapisywali wszystko to, co wykorzystali. Dokończyłeś butelkę mleka, wpisujesz na kartkę „MLEKO”, wziąłeś ostatnie jabłko, piszesz „JABŁKA”. Proste? Prawda? Oszczędzi także Twój czas przy robieniu listy. Możesz robić to także w swoim telefonie.

Innym „ułatwiaczem” oszczędzania jest ustawienie stałego przelewu na Twoje konto oszczędnościowe, o konkretnej kwocie, konkretnego dnia miesiąca. Dzięki temu już nigdy, przypadkiem nie zapomni Ci się odłożyć pieniędzy. Szukaj swoich sposobów na ułatwienie sobie oszczędzania, wybieraj te najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb i nawyków, a przekonasz się, jakie oszczędzanie jest proste i łatwe!