10 wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia u dorosłych

10 wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia u dorosłych
  1. Zmieniaj jedzenie

Aby zachować zdrowie, potrzebujemy ponad 40 różnych składników odżywczych, a żadna żywność nie zawiera ich wszystkich. To nie pojedynczy posiłek robi różnicę, ale wybory żywieniowe, które są zrównoważone w czasie! Przeczytaj także o różnorodności diet, więcej informacji znajdziesz tutaj https://www.infofakty.pl/slyszeliscie-o-najdziwniejszych-dietach-na-swiecie/

  1. Stosuj dietę bogatą w węglowodany

Węglowodany to podstawowy produkt diety. Zboża, ryż czy chleb zawierają go bardzo dużo. Zaplanuj zmniejszenie jego ilości.

  1. Zastąp tłuszcze nasycone nienasyconymi

Tłuszcze są ważne dla zdrowej diety i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Różne rodzaje tłuszczów mają różny wpływ na zdrowie.

  1. Spożywaj dużo owoców i warzyw

Owoce i warzywa są jednymi z najważniejszych pokarmów dla naszego zapotrzebowania na witaminy, minerały i błonnik. Należy spożywać co najmniej 5 porcji dziennie.

  1. Ogranicz spożycie soli i cukru

Wysokie spożycie soli może prowadzić do nadciśnienia i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

  1. Jedz regularnie, sprawdź wielkość porcji

Regularne zmienianie pokarmów i spożywanie ich w odpowiednich porcjach to najlepsza formuła zdrowego odżywiania.

  1. Pij dużo wody

Zapotrzebowanie na płyny u dorosłych wynosi co najmniej 1,5 litra dziennie! Tym bardziej, jeśli jest bardzo gorąco lub jeśli jesteś aktywny fizycznie.

  1. Utrzymuj zdrową wagę

Idealna waga różni się w zależności od osoby i zależy od takich czynników, jak płeć, wzrost, wiek i genetyka. Nadwaga wpływa negatywnie na organizm i powoduje liczne choroby.

  1. Bądź aktywny i zrób z tego nawyk!

Aktywność fizyczna jest ważna dla każdego, niezależnie od masy ciała i stanu zdrowia. Pomaga spalić nadmiar kalorii, jest dobra dla serca i układu krążenia. Utrzymuje masę mięśniową, poprawia koncentrację umysłową oraz ogólne samopoczucie i zdrowie fizyczne.

  1. Zacznij już teraz! I zmieniaj się stopniowo

Stopniowe zmiany stylu życia są łatwiejsze do utrzymania niż duże kroki prozdrowotne stosowane jednocześnie. Przez trzy dni możesz zapisywać spożywane posiłki i napoje oraz ilość wykonywanych ćwiczeń.